Повече за универсалните електронни подписи

Както хартиените, така и електронните фактури служат за потвърждаване на поръчка, доставка на стока или услуга, отразяване на изпратени или получени пари и т.н.

Изпълняват еднакви функции, но вторите са доста по-качествени от първите, тъй като притежават редица предимства, които улесняват максимално обществото. Знаем, че в днешно време, хората търсят възможно най-лесното, евтиното и достъпното, заради което и тези фактури добиха голяма популярност. Стига да имате достъп до интернет, другото е лесна работа. Разбира се, за да добият статут на една електронни фактури, документите трябва да притежават някои особености, като електронни подписи.

УЕП или универсалните електронни подписи, представляват средство за безконтактно идентифициране, като са законосъобразни и важат както в частните, така и в държавните предприятия. Съответните удостоверения се издават със записани в смарт картата ключове, които биват два вида – публичен и частен, които служат за проверка на съответния електронен подпис.
Създадените електронни подписи, се ползват в различни области, като електронна търговия, кореспонденция, фирмена или лична идентификация, трансакции, подписване. Разделят се на четири вида: личен, наречен още персонален, който се притежава от физическо лице, чиито данни се защитават от злоупотреби, както и такава, но за фирмена информация. За подписването на един подобен документ, се изисква лицето са притежава необходимия сертификат за УЕП, определен софтуер за работа с електронни документи и карти, и технически носител – карточетец или смарт карта. Благодарение на подписите на електронен носител, се спестяват много време и средства. Освен това, дори да се намират на другия край на света, средствата ви биха могли да достигнат до вас – възможността за работа с тях е гарантирана. При използването на този вид подписи, се постига пълна конфиденциалност при отразяването на всички видове документи, както и при кореспонденцята между две страни по електронен път. Благодарение на тях, могат да се ползват услугите на български агенции и министерства, като НОЙ, НАП и т.н.

Сподели статията

За Автора: Георги Талов

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *