Ние хората се изправяме пред все повече предизвикателства в ежедневието си. Да останеш концентриран през целия ден е доста трудно. Ако разбираме мозъка си поне малко повече, ще можем да подобрим концентрацията и продуктивността си.
Мозъците ни са настроени да приемат перфектно честотите на разсейването. Мозъкът обича да е наясно с промените, а разсейващите неща са именно промени за него. Като цяло, когато нещо в средата ни се промени, мозъкът автоматично реагира.
Друг проблем е стремежът ни да правим няколко неща едновременно. Това е добро умение, но е вредно. То повлиява негативно интелигентността ни. Правим доста грешки, пропускаме очевидни неща, изпускаме си нервите.
Третият проблем, който може би е следствие от първите два е, че мозъкът ни обича да прави много неща едновременно и да се разсейва. Когато правим много неща и когато около нас се случват много неща, мозъкът ни кара да се чувстваме емоционално добре. Ето как да подобрим концентрацията си.
Променете навиците
Обикновено започваме дните си с нещата, които не изискват никаква мисъл за вършене. Това изпива енергията ни и разваля концентрацията, без тя да е нужна. Когато обаче имаме нужда да се концентрираме, това вече не е възможно. Само един час работа и вече капацитетът ни е по-малък. Всяко решение, което вземаме изморява мозъка. Ако искате да сте по-фокусирани, трябва да смените реда. Правете първо нещата, които изискват мисъл и концентрация, после се занимавайте с безсмислените и по-лесни неща.
Правилно разпределение на времето!
Проучванията на учените показват, че хората са истински фокусирани за не повече от 6-10 часа на седмица (средно). Трябва да използваме тези няколко часа по най-добрия начин и трябва да внимаваме какво правим в тези часове.
Трябва да разберете кога се концентрирате най-добре. За доста хора това е или сутрин или късно вечер. Също така, хората мислят най-добре извън офиса. Щом набележите времето и мястото, на които се концентрирате най-добре, всичко ще е по-леко.
Тренировките за мозъка са тренировки за тялото.
Когато се занимаваме с много неща едновременно и това стане навик, нашият мозък се адаптира. Губим възможността да се концентрираме и започваме да свикваме с разсейването. Просто тренираме мозъкът си да бъде разпилян и неорганизиран.
Тренирайте концентрацията си като изолирате всички неща, които Ви разсейват. Концентрирайте се на отделни задачи, които вършите докато не са готови. Не сменяйте приоритетите. В началото ще успявате да задържите вниманието си само по няколко минути, но ако работите постоянно, ще има подобрение. Все по-бързо ще се връщате към задачите си когато мозъкът ви отпрати към нещо друго. Мозъкът влиза във форма като всички останали мускули. Здрави мускули, здраво тяло, здрав мозък, здрава работа!